05

Hoe ziet uw ideale Park Supermarkt er uit?

Harm Jan van Dijk
Eigenaar Landmarkt

Is feitelijk wat we nu doen maar dan is verkoop nog meer geïntegreerd met productie.

Diane Krabbedam
Directeur The Beach

Als een dynamische, vrolijke plek, waar aandacht voor voedsel zich doorvertaalt naar aandacht voor elkaar. Ook is er behoefte aan meer betrokkenheid bij voedsel. Daaraan zou volop ruimte gegeven moeten worden, om ook de kosten van lekker en gezond voedsel laag te kunnen houden.

Monica van Leeuwen
Eigenaar traiteur Chezmo-i Rotterdam

Een groot park om doorheen te wandelen. Het moet vooral een goed beeld geven van hoe voedsel wordt geproduceerd en waar het vandaan komt. Ik denk hierbij aan Villa Augustus. Wel op een moderne manier, er moet geen boerensokkensfeer omheen hangen.

Eric Luiten
Provinciaal adviseur ruimtelijke kwaliteit Provincie Zuid Holland

Geconcentreerder, kleiner. Iets in de trant van het idee dat nu wordt voorbereid in het gebied Maaslandse Dam: 12 hectare glas is daar gesloopt en een nieuw buuurtschap met expliciete regionale voedselvoorziening is daar onder meer geprojecteerd. De zoektocht naar ondernemers is gestart.

Greetje Mink
Onderwijzeres Basisschool De Blijberg Rotterdam

Mijn ideale park Supermarkt heeft een open en aards karakter zodat het voor de kinderen en volwassenen allemaal weer erg duidelijk wordt welke weg een produkt maakt voor het geconsumeerd kan worden.

Kees van Oorschot
Opdrachtmanager buitenstedelijk groen Stadsontwikkeling gemeente Rotterdam

Mijn ideale Parksupermarkt zou waarschijnlijk lijken op het voorstel dat door Van Bergen Kolpa uitgewerkt is voor de omgeving van Nijmegen: productie van allerlei gewassen en fruit in een kleinschalig landschap met een verkooppunt van producten uit de wijdere omgeving.

Henk Ovink
Directeur ruimtelijke ontwikkeling Ministerie van Infrastructuur en Mileu

Dat is lastig te zeggen, maar een combinatie van functies (bijvoorbeeld met recreatie, leisure) is natuurlijk altijd aantrekkelijk en versterkt ook het (economisch) potentieel van het gebied en het initiatief. Ook dient er aandacht te zijn voor de huidige functie van het gebied Midden-Delfland als bufferzone. Een aandachtspunt lijkt mij de logistiek binnen de Park Supermarkt. Wie op zaterdag wel eens door het Groene Hart fietst, wordt soms wanhopig van al het autoverkeer van mensen die “de boer” op gaan voor het kopen van groenten en fruit, aardappelen en kaas. De ideale park supermarkt vertrekt vanuit de ambitie niet het brede spectrum van een hedendaagse, commerciële supermarkt te herhalen maar de productie aan te passen aan de locatie, het lokale klimaat, hij is slim ingepast in het [nog steeds afleesbare] (ook stedelijke) landschap, en goed bereikbaar en ontsloten vanuit de stad. Park Supermarkt is dus overal anders. Anders ingepast, in verschijning, in bedrijfsvoering (cooperatie, bedrijf, alliantie, individu), anders van schaal en architectuur/ontwerp.

Jan Willen v/d Schans
Onderzoeker stadslandbouw Landbouw Economisch Instituut Wageningen

Inzetten op een beperkt assortiment wat iets toevoegt aan bestaande landbouw aanbod en tevens wat zonder al te veel ingewikkeldheden wel degelijk hier geteeld kan worden. Het zou dus een proeftuin van seizoen verlenging, substitutie exoten, en gewasverbreding kunnen zijn, inderdaad diversiteit in het schap terug laten komen in diversiteit in de teelten, maar niet mechanistisch 1 op 1. Alleen daar waar het daadwerkelijk tot een sterk alternatief komt wat nagevolgd kan worden (en dus een belang van zaadveredelaars inhoud, die een dergelijke proeftuin mede zouden kunnen sponsoren). De educatieve (naast recreatieve) waarde is dan ook hoger denk ik.

Gerard Titulaer
Directeur gebiedscooperatie Oregional Nijmegen

Zie onderstaande figuur: